Pes s PP nebo bez

Při výběru našeho budoucího psího kamaráda dřív nebo později narazíme na dilema – pořídit psa s PP, nebo bude stačit ten bez PP? Z mých zkušeností je všeobecné povědomí o rozdílech mezi psy s PP a bez PP velmi mlhavé, což dnešním článkem napravíme.

   V této oblasti se můžeme setkat s několika pojmy, a to čistokrevný pes s PP, čistokrevný pes bez PP a kříženec.

   A co vlastně znamenají ta dvě písmenka - PP? Jedná se tzv. průkaz původu, tedy dokument, kde jsou vypsány 4 generace předků určeného zvířete, spolu s jejich zdravotními výsledky (u plemen, které které mají povinnost zvířata vyšetřovat) a výsledky výstav a zkoušek. Pokud zabrousíme do jiné oblasti, můžeme zjednodušeně říci, že průkaz původu má pro psa stejný význam jako pro auto technický průkaz nebo občanský průkaz či rodný list pro člověka. Díky PP se také můžeme účastnit výstav a mnohých zkoušek.

   Čistokrevný pes s PP je zástupce konkrétního plemene, který je nesmazatelně označený buď tetováním nebo čipem. Rodiče tohoto jedince museli projít procesem zvaným uchovnění, který zahrnuje bonitaci, což je přehlídka zvířat, kde se psovi změří kohoutková výška a zkontroluje počet zubů, a také různými zdravotními vyšetřeními podle plemene a minimálně jednu výstavu a jednu zkoušku. Takto napsané to možná vypadá snobsky nebo složitě, ale například u labradorských nebo zlatých retrívrů se dá uchovnění zvládnout za tři víkendy. U některých společenských plemen (např. pudl) je to ještě jednodušší, stačí jedna bonitace, a vše je tedy vyřešeno za jediný den.

   Koupě psa s PP nikoho nezavazuje nebo nenutí k čemukoliv. Opravdu nemusíme absolvovat se psem jedinou výstavu, pokud sami nechceme. PP je jenom možnost, kterou můžeme nebo nemusíme využít. Nikomu nepřijde divné, že se auta prodávají s techničákem a že každý člověk vlastní svůj rodný list, ale psí průkaz původu vypadá v očích mnohých lidí jako zbytečnost.

   Ovšem pokud pes s PP neprojde procesem uchovnění, ať už kvůli lenosti nebo neochotě majitelů nebo kvůli nějaké exteriérovému nebo povahovému nedostatku psa, tak jeho potomci budou VŽDY bez PP.

   Tímto se dostáváme k dalšímu pojmu, a to čistokrevný pes bez PP. Toto slovní spojení se mezi českou kynologickou i laickou veřejností používá už drahně let, proto pro spoustu lidí může být překvapením, že tento termín je vlastně mylný. Pokud pes (a jakékoliv jiné zvíře) nemůže prokázat svůj původ, tak nemůže být tzv čistokrevné. Toto samozřejmě nic nemění na tom, že psi bez PP jsou pro své majitele stejně dobří parťáci jako jejich protejšci s PP.

   Někdo může nabýt dojmu, že pokud si koupí psa bez PP, ale po rodičích s PP, tak vlastně dostane za málo peněz hodně muziky, konkrétně čistokrevného psa za málo peněz, jen bez papíru, který stejně není pro spokojený psí život potřeba. Bohužel tato varianta je jedna z nejhorších. Jak už víme, pokud pes s PP neprojde uchovněním třeba pro nějakou povahovou nebo exteriérovou vadu, tak jeho štěňata budou vždy bez PP. Proto je nákup takového zvířete sázkou do loterie, která někdy vyjde, ale spíše nejvyjde. Není vyjímkou, že z joršírka vyroste patnáctikilový skoropudl a bohužel ani zdraví není u psů bez PP nijak sledováno.

Takže milý přátelé, pokud jste dočetli až sem, děkuji.  Ať už se rozhodnete jakkoli, přeji Vám ve výběru toho Vašeho štěňátka šťastnou ruku

TOPlist